Naturenet & Phytoreflex / Fitoterápia, Reflexológia, Masszázs

Reflexológia, Fitoterápia. Talpmasszázs erdők-mezők gyógyító erejével, mely beindítja a szervezet öngyógyító mechanizmusát. Hatékony eredményes terápia a test és a lélek együttes kezelésével. Higgyünk a természet gyógyító erejében!

VigyorA weboldal folyamatos bővítés alatt!

 A NATURENET oldalát ismeretterjesztés céljából szerkesztjük, hogy bemutassuk az alternatív gyógymódokat (Talp-reflexológia maszázs, Fitoterápia) és az egészséges táplálkozásra szeretnénk ösztönözni az olvasót! A gyógynövényekkel csínján bánjunk!

Jóllehet az oldalon szereplő információk és tanácsok véleményünk szerint helytállóak, nem áll módunkban jogi felelősséget vagy kötelezettséget vállalni semmilyen az oldal követése során, a gyógynövények használatából bekövetkező egészségi állapot megváltozásáért! Ha Ön gyógyszeres kezelés alatt áll, mindenféleképpen kérje ki szakértő orvosa véleményét, mivel a gyógynövények hatóanyagai gyengíthetik vagy felerősíthetik a gyógyszer hatását. 18 éven aluli gyermek csak szülői felügyelettel használja a gyógynövényeket!

img_2575.jpg

 

Fitoterápia 

A gyógynövények felhasználási módja és hatásaik

 

Biztosíthatlak, nincs olyan fitoterapeuta aki ismerne betéve minden gyógynövényt, hiszen az egész világon több mint 12 000 fajta gyógynövényt számlálnak, de hazai viszonylatban színte 330-350 gyógynövény fellelhető, megtalálható, ami lényegesen leszűkíti a kört. :)Minden népnek megvannak a saját területén fellelhető gyógynövényei, ami az adott légkörhöz, adott talajon teremtődtek. A régi időkben szájhagyomány útján terjedt a gyógynövényekről való tudás továbbadása, ma már az interneten több ezer dokumentált gyógynövényről kaphatunk képet,  hivatalos kutatások bizonyítják hatásukat. 

A gyógynövény hatóanyaga komplex módon fejti ki hatását, ezzel teljes körű terápiás hatás érhető el. A növények különböző részeinek különböző hatása lehet, a herbalizmus a teljes növény hatásrendszerével foglalkozik. A teljes növény értéke több, mint csak a levelei, csak a szárai, vagy csak a gyökerei hatóanyagai. A legtöbb gyógynövény specifikus hatást gyakorol egy-egy szervrendszerre és bizonyítottan alkalmasak betegségek kezelésére.

A gyógynövénykészítmények tápanyagot nyújtanak, erősítenek, segítik az emésztőrendszer működését, némelyek gyorsítják az ételek feldolgozását, vagy a tápanyagok felszívódását javítják. A szervezetnek oxigénre van szüksége, hogy jól működjön. Vannak olyan gyógynövények, melyek hatóanyagai ellazítják a légzőszervrendszert, vagy a légzés serkentésével segítheti azt. Vannak növények, melyek a vér áramlását, a keringési rendszert segítik, vagy a szívet serkentik hatékonyabb működésre. Vannak amelyekkel épp az ellenkezőjét érhetjük el, lazítják az artériás izmokat, így csökkentve a vérnyomást.

Sok gyógynövény segíti a szervezetet, hogy minnél hatékonyabban tudjon ellenállni a különféle testi, szellemi és érzelmi igénybevételnek és megterhelésnek. A jó egészség a kiegyensúlyozott idegrendszertől függ. Néhány gyógynövény az ember alkalmazkodàsàt segíti, együttműködve az egészséget fenntartó élettani folyamatokkal. 

Legyen az ételed és a gondolataid a gyógy-szered! 

Tudnod kell, a szervezetednek nem lesz mindig szüksége gyógynövényekre. Használhatók megelőzésképpen, tisztitókúraként, gyógyulásra, de nem árt, ha már elérted a megfelelő vagy nevezzük így, tökéletes egészséges szintedet, hagyj szünetet. Hiszen a teljesen egészséges szervezetnek (ami igenis elérhető), nincs és nem lesz szüksége, a növényi hatóanyagokra, saját egészséges immunrendszere fogja  szinten tarti az egészséges állapotot. De amíg ezt nem érted el, addig a helyes táplálkozás mellett nagy segítséget fognak nyújtani neked a kùrában a megfelelően összeválogatott gyógynövények is. 

Ahhoz, hogy a gyógynövények hatóanyagaihoz megfelelően hozzáférjünk, nem mindegy hogyan és mennyi ideig kíszítjük el teáinkat.

A gyógynövények kiválasztásánál a fő szempont az volt, hogy az itthon termő vagy legalábbis könnyen beszerezhető növények hatásairól röviden tájékoztassalak téged. Igenis fontos tudni mindenkinek, hogy a fűszerekkel csínnyán kell bánni, nem csak különleges ízük van, de az egészségre gyakorolt hatásuk is jelentős. 

Néhány gyógynövény része (pl. termése, levele, gyökere) vagy teljes egésze mérgező, ezért vagy nagyon kis mennyiségben vagy egyátalán nem használják gyógyításra.

 Figyelem!

A gyógynövények vagy gyógynövényekből előállított gyógy hatású szerek nagyon hatásosak, ha nem megfelelően adagolod, akár súlyos problémákat is okozhatnak szervezetedben, ezért mindig fontos a teakeverékek megfelelő adagolása. Számos  gyógyító növényről kimutatták, hogy gyógyszerek mellett használva veszélyes lehet, nagymértékben gyengíthetik esetleg felerősíthetik hatásukat. Ha bármikor azt tapasztaljuk, hogy egy gyógynövényre rosszul reagál a szervezetünk, azonnal hagyjuk abba a szedését. Mértékkel használd a teakeverékek összetevőit, ha teheted, kérd ki fitoterapeuta véleményét! 

Ha szaküzletben vásárolod a gógynövényt nem kell aggódnod, de ha magad szeded, biztosnak kell lenned abban, hogy tényleg a megfelelő gyógynövényt gyűjtötted be, nem pedig csak valami hasonlót! 

Forrázat

A gyógynövény finom részeiből virágszírmokból, levelekből készűl. A legegyszerűbb módja, hogy kinyerjük a gyógynövényből a hatóanyagot. Tegyünk egy szűrőt a csészére. Tegyünk 1-2 teáskanál gyógynövényt vagy gyógynövénykből álló keveréket a szűrőbe. Öntsünk rá egy csésze frissen forralt vizet. Fedjük le a csészét és hagyjuk állni 5-10 percig. Távolítsuk el a szűrőt és kortyolgassuk el lassan, még frissen. Szűrő nélkül is bele teheted a csészébe a gyógynövényt, hiszen pár perc múlva  leülepszik majd az aljára és így is kortyolgathatod belőle. Egészségedre! :)

 Főzet

Ahhoz, hogy a gyógynövény szívósabb részeiből, mint pl. gyökerekből , fakérgekből, àgakból, bogyókból kinyerjük a gyógyítóató hatóanyagokat, erőteljesebb eljárásnak kell kitenni a gyógynövényt, mint a forrázat. A főzet ezeknek a szívósabb részeknek vízben való lassú főzésével készül. Felhasználható friss vagy szárított növény, mind a két félét fel kell törni vagy darabolni apróra. Tegyük a szárított vagy friss gyógynövényt egy nyeles edénybe, 20-40 g-ot kb 0,75 l hideg vízzel öntsük le. Tegyük fel főni, forrástól számított 20-30 percig főzzük. Tegyük csészébe, frissen, melegen, lassan kortyolgassuk. A megmaradt mennyiséget szűrjük le és tehetjük hűtőbe is. Csak ne feledkezzünk meg róla. Másnap is nyugodtan fogyaszthatunk belőle, de ne tartsuk 24 óránál tovább. Főleg nyáron lehet kellemes a teát hűtve fogyasztani, de a friss meleg vagy langyos teát részesítsük mindig előnyben. Egészségedre! :)

 Borogatás

A borogatóvizek vizes alapú gyógynövénykészítmények, pl. forrázatok, főzetek vagy hígított tinktúrák, amelyekben megfürdetik, vagy amelyekkel lemossák a bőrt, testrészt. A borogatások borogatóvízbe áztatott ruhák, amelyet a bőrre tesznek. A borogatóvizeket lezárt üvegekben maximum két napig lehet eltartani a hűtőszekrényben. Ha szükséges készítsünk frisset, ha kihűlt, vagy ha megszáradt. Készítsünk borogatóvizet 500 ml forrázatból, ill. főzetből, vagy 500 ml vízben hígított tinktúrából. Áztassunk be egy puha, tiszta anyagot a borogatóvízbe. Ha nyílt, sebes a sérült terület, előszőr kenjük be természetes olajjal, (hogy ne tapadjon rá a borogatás), aztán helyezzük rá a bőrre. Fájdalom és duzzadás esetén rögzítsük a borogatást és hagyjuk rajta 1-2 órán át.

Meleg borogatás

A sérült területeket befedő meleg borogatás (dunsztkötés) friss és szárított, valamint porrá őrőlt gyógynövények keverékéből készül. Az ideg- és izomfájdalmak csillapítására, a rándulás vagy a csonttörés okozta fájdalmak enyhítésére és a fertőzött sebek, fekélyek, kelések gennyes részeinek nyugtatására szolgáló gyógykötés gyorsan elkészíthető. Főzzünk 2  percig annyi gyógynövényt , amennyi szükséges a beteg felület befedésére. Nyomkodjuk ki a gyógynövényekből a felesleges folyadékot. Dörzsöljük be olajjal a beteg felületet, majd borítsuk be a meleg gyógynövényekkel. Rögzítsük szilárdan a gyógynövényes meleg borogatást géz vagy pamutkendő segítségével. Hagyjuk a borogatást a beteg felületen 2 órán át. 2 óránként tegyünk fel új borogatást ha szükséges.

Tinktúra

A tinktúra (festvény) növényi hatóanyagokat tartalmazó, színes alkoholos folyadék, a gyógynövények alkoholban való áztatásával készül. Sötét hűvös helyen jól zárható üvegben 2 évig is eltartható. Az ideális tinktúra-alkohol 35-40%-os vodka, de keserű hatóanyagú gyógynövények esetében a rum a legjobb. Szokásos adagja naponta 2-3 alkalommal 5 ml (25 ml vízben oldva). Tegyünk 200 gr szárított vagy 300 gr friss aprított gyógynövényt egy üvegbe. Öntsünk rá 1 L alkoholt. Zárjuk le és lássuk el felirattal (tartalom, dátum). Rázzuk össze 1-2 percig, majd tegyük hűvös, sötét helyre, naponta rázzuk össze 10-14 napra. Préseljük, szűrjük le és a folyadékot tegyük egy üvegbe. Sajtoljuk ki a szűrőn fennakadt úgynevezett szüredéket adjuk a már leszűrt folyadékhoz és töltsük sötét üvegbe. Zárjuk le parafa dugóval, vagy csavaros kupakkal.

Balzsam

A balzsam olajokban vagy zsírokban főzött gyógynövényekből áll. A kenőcsökkel ellentétben nem tartalmaz vizet, és az elkülönülő réteget képez a bőr felületén. Sérülés és gyulladás ellen nyújt védelmet, az érintett területeket gyógyhatású hatóanyagokkal veszi körül. A balzsam hasznos lehet pl. a berepedezett ajak esetében, amikor a nedvességtől kell óvni a felületet. Balzsamot számtalan alapanyagból lehet előállítani de a legegyszerűbbek a vazelin vagy a puha paraffin viasz. Illóolajok csak közvetlenül a szűrés előtt tehetők a keverékbe. A balzsamok sötét üvegekben 3 hónapig tarthatók el. Adagolása kis mennyiség felvitele a területre. Forrásban lévő víz felé helyezett üvegedényben 500 gr vazelint olvasszunk meg. Adjunk hozzá 60 gr szárított vagy 150 gr friss, aprított  gyógynövényt, és főzzük lassú tűzön 15 percig. Öntsük az egészet egy üvegre erősített szűrőkendőbe. Hagyjuk a folyadékot átszivárogni a szűrőkendőn. Vegyünk fel gumikesztyűt és csavarjuk bele az üvegbe a szűrőkendőn visszamaradt gyógynövényes masszát, amennyire csak tudjuk. Gyorsan öntsük a megolvadt balzsamot  fertőtlenített üvegtégelyekbe, mert hamar szilárdul. Helyezzünk tetőt mindegyik üvegre, anélkül, hogy ráerősítenénk őket. Amikor kihűlt, szorítsuk meg a tetőket, feliratozzuk és raktározzuk.

 Kenőcs

A kenőcs olajat vagy zsírt és vizet tartalmazó emulzió. Ha elsietjük az elkészítését, az olaj különválhat a víztől. A balzsammal ellentétben a kenőcs felszívódik a bőrbe, és meg van az a előnye, hogy mialatt hűsíti és nyugtatja a bőrt, egyúttal hagyja természetesen lélegezni és verejtékezni. Könnyen romlandó, ezért légmentesen lezárt üvegbe, sötét helyen tároljuk, hűtőszekrényben 3 hónapig megőrzi hatását. A kis mennyiségű adalékanyagok (tinktúrák, porok, illóolajok) az üvegbe tétel előtt vagy után keverhetők a kenőcshöz. Forrázatok, tinktúrák és illóolajok felhasználásával is készülhetnek kenőcsök. Olvasszunk fel 150 gr viaszt egy forrásban lévő vízzel telt edény fölé helyezett üvegedénybe. Adjunk hozzá 70 gr glicerint, 80 ml vizet, 30 gr szárított vagy 75 gr friss gyógynövényt. Lassú tűzön, állandóan kevergetve főzzük 3 órán át. Szűrjük át a keveréket szűrőkendőn, és hagyjuk, hogy a gyógynövényes emulzió átszivárogjon. Kevergessük folytonosan, de óvatosan az átszivárgott emulziót, amíg ki nem hűl és kenőcs állagú nem lesz. Kis kés vagy fémspatula segítségével tegyük a megszilárdult kenőcsöt tiszta, sötét üvegekbe. Zárjuk le a tetejüket és lássuk el felirattal. Hűtőszekrénybe tároljuk, max 3 hónapig.

Szirup

Gyógynövényes bor

Meleg Olaj

Hideg Olaj

 

 

 

Tehát maradjunk a jól ismert itthon beszerezhető és kapható gyógynövényeknél. 
                                    Mire jó?   

Acsalapu : asztma, epilepszia.

Akác : köhögés, hurut, görcsoldó, enyhe hashajtó.

Aloe Vera: gyomorfekély, gyomoridegesség, bélirritációs problémák, epekiválasztást serkentő, bőrlágyító, sebgyógyító, székrekedés ellen, viszérfájdalmak, bőrápoló, horszolás, forrázás, égés, napégés ellen, pattanások, ekcéma ellen.

Angelika : étvágygerjesztő, gyomorerősítő, szélhajtó, vizelethajtó, bél- és hasi bántalmak ellen.

Apróbojtorján : gyomor-, máj-, epe-, bél- és vesezavarokban, torok- és szájöblögetésre.

Aranygyökér: serkenti az immunrendszert, erős antibiotikus  és és antibakteriális hatású, szabályozza a bélműködést, gombaölő, hatásos a candidával szemben.

Aranyvessző : vesebetegségek, hólyaghurut, izzasztó és vizelethajtó, cukorbaj, asztma.

Articsóka : magas vérnyomás, epe-, májbajok, vese-, hólyagbántalmak, érelmeszesedés, cukorbetegség. Antibiotikum.

Áfonya(vörös) : hólyagbántalmak, gyomorhurut.

Áfonya(fekete) : levele cukorbetegség, bélhurut, hólyaghurut, gyomorhurut, termése vérhas, emésztési zavarok, hasmenés, bélhurut.

Álombogyó: idegcsillapító, stresszoldó, erősítő, nemivágy-serkentő, vérszegénység kezelésére, gyulladásgátló hatású, reuma ellen. Megakadályozza a rákos sejtek növekedését,

Ánizs : szélhajtó, felfúvódás ellen, köptető.

Árnika : gyomorfekély, vérszegénység, vizeleti zavarok, izzadás, reuma, külsőleg sérülés, zúzódás, fagydaganat.

Árvacsalán : légző- és húgyuti megbetegedésekben, külsőleg égési sebek.

Babhéj : cukorbetegség, vizelethajtó.

Barátcserje: növeli a termékenységet, csökkenti a premenstruációs-szindróma tüneteit, szabályozza a hormonokat és a menstruációs periódusokat, serkenti az anyatej termelődést, puffadás, mellfeszülés, feszültség, ingerlékenység, depresszió, migrén valamint akne ellen. 

Bazsalikom : gyomor-, bélhurut, köhögéscsillapító, idegerősítő, torokgyulladásra öblögető.

Bengekéreg: hashajtó, bélrenyheség ellen.

Berkenye : vizelet- és hashajtó.

Bodza(fekete) : vértisztító, gyulladásgátló, enyhe hashajtó, hurut ellen izzasztó és köptető, meghűléses megbetegedések, megfázás, influenza, köhögés ellen, lázcsillapító, homlok- és orrmellékgyulladás, szénanátha, fülfertőzések kezelésére. Izületi gyulladás, reuma ellen. Csak a virágos ágak felső részét és a bogyókat használjuk!

Bojtorján : méregtelenít, antibiotikus, vértisztító, vizelet- és hashajtó hatású, hajhullás ellen, torokfájás, köhögés, pattanások, akné, pelenkakiütés, gombás fertőzések, ekcéma, pikkelysömör, kelések, köszvény, tályog, ótvar ellen, gombaölő, fertőzésgátló, mumpsz, kanyaró, ízületi gyulladás esetén.

Boróka : vizelethajtó, izzasztó, emésztést elősegítő, reuma, köszvény, csúz ellen.

Borsika : étvágygerjesztő, bélnyugtató, felfúvódás ellen.

Borsosmenta : gyomor-, bél- és epezavarok, emésztőszervi betegségek, felfúvódás, görcsök.

Búzavirág : gyulladások.

Cickafark : étvágygerjesztő, görcsoldó, epe- és gyomornedv serkentő, hashajtó, klimax, aranyér, belső vérzések.

Citromfű : idegerősítő, nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, emésztést serkentő. 

Csalán :  gyulladásgátló, csökkenti az allergiás reakciók előfordulását, erősítő, tisztító, tonizáló hatású, viszketésekre, kiütésekre, levele vér- és vesetisztító, reuma, köszvény, cukorbaj, hajhullás ellen, gyökere hasmenés , hajhullás, aranyér ellen. Megállítja a sebek vérzését.

Cseresznyeszár : vizelethajtó, nyálka- és hurutoldó, görcsök ellen.

Csipkebogyó : vese- és hólyagbántalmak, hólyaghurut, vizelethajtó, emésztést javító, erősítő hatású, vér- és fehérjevizelés.

Csombor : bélféregűzés.

Diólevél : vértisztító, emésztést elősegítő, gyomorjavító, hasmenés, bőrbajok, féregűző.

Eperfalevél : cukorbaj.

Erdei mályva : légcsőhurut, köhögés, torokgyulladás.

Erdei pajzsika : fürdetőszer visszér-gyulladás, reuma ellen. Csak külsőleg, belsőleg mérgező hatású! 

Ezerjófű : vértisztító, gyomorbaj, bélzavarok, vesebajok, étvágytalanság, gyomorsavhiány, sárgaság.

Édesgyökér : májműködést segítő, méregtelenítő, légzőszervi betegségek, hólyag- és vesebajok, gyomorfekély.

Édeskömény : vértisztító, köhögéscsillapító, gyomorerősítő, szélhajtó, hasfájás, felfúvódás. Szoptatós anyáknak.

Fagyöngy : magas vérnyomás, érelmeszesedés.

Fecskefű(vérehulló) : a friss növény nedvével szemölcsöt és tyúkszemet írtanak. Nem szabad belőle teát készíteni!

Fehér fűz:  reumàs bántalmakra, ízületi gyulladás, fàjdalomcsillapító, izzadàscsökkentő, làzcsillapító, enyhe emèsztést serkentő, gyomor- és bèlhurut, làz vagy gyulladàs okozta hasmenés ellen. Aszpirinre való allergia esetén nem szedhető! 

Fehérürömfű : étvágygerjesztő, vérnyomást emelő, vizelethajtó, bélféregűző. 

Feketeürömfű : epekiválasztást elősegítő, epilepszia, cukorbetegség, menstruációs zavarok. 

Fekete nadálytő : gyomorfekély, bélirritáció, légzési zavarok, csontzúzódás, -törés, -repedés, bőrkiütések, pattanások, kelések, pikkelysömör ellen. Sebgyógyító, csonterősítő, fájdalomcsillapító, gyulladásgátló. Gyökerét ne használjuk belsőleg!

Fehér mályva : légzőszervi hurut, köhögéscsillapító.

Fodormenta : gyomorfájás, felfúvódás, bélrenyheség.

Füstikefű : vértisztító, étvágygerjesztő.

Fűz : fájdalomcsillapító, lázcsökkentő, reuma, köszvény, külsőleg aranyeres csomók, lábizzadás.

Galagonya : ütőérelmeszesedés, szíverősítő, nyugtató.

Gesztenye(szelíd) : szárazköhögés, fehérjevizelés.

Ginzeng-gyökér : növekedést elősegítő, általános erősítő, vérkeringést szabályozó, szívműködést serkentő, étvágyjavító, vércukorszint-csökkentő, fizikai- és szellemi fáradtság ellen, nemi ösztönző, idegnyugtató. Fokozza az ellenállóképességet, az életerőt és a szervezet energiáját. Ne fogyasszuk terhesség alatt, magas vérnyomás, szívritmuszavarok, szorongás vagy depresszió esetén, szteroidok, koffeintartalmú vagy alvadásgátló gyógyszerek alkalmazása mellett!

Gyermekláncfű(Pitypang) : tisztító, méregtelenítő, értisztító, toxicus májkárosodás, máj-, epebántalmak, epehólyagpanaszok, epekőoldó, gyomorjavító, vizelet- és hashajtó hatású. Pattanás, ekcéma, pikkelysömör, csalánkiütés, kelések kezelésére. Magas vérnyomás ellen.

Gyömbér : anyagcsere javító, emésztésjavító, gyomorerősítő, étvágyjavító, oldja a bélgörcsöt, csökkenti a puffadást, a hányingert, az émelygést, megszünteti a hasmenést, ételmérgezésre, gyomor- és bélfertőzésgátló. Növeli az izzadást, csökkenti a lázat, csillapítja a légzőszervi megbetegedéseket, a köhögést, a megfázást, influenzát, fejfájást, izomfájdalmakat. Felmelegít, serkenti a vérkeringést, csökkenti a magas vérnyomást, fagydaganatok fontos gyógyító szere. Gyomorfekély esetén nem ajánlott gyógyításra!

Hárs : nátha, köhögés, légcsőhurut, izzasztó.

Harmatfű :  ideges szem- és arcfájás, reumás bántalmak, asztma, hörghurut, paralízisben. Friss harmatfű nedvével gyúkszemet, szemölcsöt írtanak: Óvatosan használjuk, belsőleg csak nagyon kis mennyiségben!

Homoki gyopár : alacsony vérnyomás, sárgaság, bélrenyheség, gilisztaűző.

Homoktövis : magas vérnyomás.

Ibolya : légzőszervi megbetegedések, nyálkaoldó.

Illatos turbulya : vértisztító, gyomorerősítő.

Iringó : vese-, hólyagbántalmak, epekő, köhögés, tengeri betegség ellen, szívnyugtató.

Izlandi zúzmó : pajzsmirigytúltengés, bélbetegségek, vérzések, köhögés csillapítása.

Izsóp : légcsőhurut, asztma, izzadásgátló, étvágygerjesztő, külsőleg folyás, szájüreggyulladás.

Kamilla : gyulladáscsökkentő, csökkenti az emésztési zavarokat, görcsoldó, májnyugtató, idegnyugtató, gyomor-, epe-, bél- és hólyagzavarokban, csillapítja a hányingert, szemgyulladás, inhalálás, sebkezelés, arc- és hajápolás.

Kankalin : vizelethajtó, köptető, meghűlés, szédülés álmatlanság.

Kakukkfű : légzőszervi megbetegedések, torok és mellkasi fertőzések, megfázás, köhögés, influenza, magas láz, mellhártyagyulladás, asztma, szénanátha, hörghurut, izomfájdalom, izomgörcs, étvágytalanság, ízületi betegségek, epehajtó, fertőtlenítő, féregűzés, viszketés csillapítására. Mélyíti a légzést, tisztítja a tüdőt, erősítí az immunrendszert és pszichés védekező képességet. Rovarcsípésekre, szúrásokra. Segít  az ótvar, a szájpenész, a lábujjak közötti kipállás, a rüh és a tetű ellen. Ne használjuk az illóolajat belsőleg, terhesség esetén pedig külsőleg sem!

Kapor : szélhajtó, köptető, gyomorgörcs, felfúvódás.

Kasvirág: javítja az immunrendszert, erősíti a szervezet ellenállóképességét, gyulladásgátló, meghűlés, influenza esetén, vírusos-, gombás-, bakteriális fertőzések, pl. candida ellen.

Katángkóró: magas vérnyomás, epehajtó, májbántalmak, étvágyjavító.

Kálmos : vértisztító, erősítő, emésztési zavarok, étvágygerjesztő, emésztést segítő.

Kecskeruta : vércukorszint-csökkentő, vizelethajtó, izzasztó, tejszaporító.

Komló : álmatlanság, idegnyugtató, altató hatású.

Kökény : virágja vér- és vesetisztító, magas vérnyomást csökkentő, hashajtó, bogyója hasmenés, bélhurut ellen.

Kökörcsin : vese-, hólyagbántalmak, köszvény, csúz.

Kömény : javítja az emésztést, gyomorgörcs, felfúvódás, puffadás.

Koriander : vértisztító, gyógyítja az emésztési zavarokat, gyomorerősítő, görcsenyhítő, szélhajtó.

Kőrisfalevél : vese- és hólyagbántalmak, has-és vizelethajtó.

Körömvirág : méregtelenít, máj és epehólyagtisztító, rosszindulatú daganatok, összehúzó, gyomor- és bélfekély, epebántalmak, vastagbélgyulladás, pattanások, pelenkakiütés, bőrgyulladás, vágott sebek, horzsolás, bőrkiütés, napégés, szájpenész,.

Kukoricabajusz : csökkenti a vérnyomást, csökkenti a véralvadás idejét, cukorbajban, vizelethajtó, hólyagbántalmak, vizelési nehézségek, húgyúti gyulladások ellen, csökkenti a vesekőképződést, sárgaság ellen,  fogyasztó hatású. Külsőleg (kukoricaliszt) horzsolások, duzzanatok, kelések és rovarcsípések kezelésére.

Kurkuma: serkenti a méregtelenítő májenzimeket, serkenti az epeáramlást, oldja az epekövet, javítja az emésztést. Ne használjuk gyógyításra terhesség alatt és hepatitis esetén!

Kutyabengekéreg : epe- és májbántalmak, étvágyjavító, emésztést serkentő, hashajtó, féregűző.

Lapu : gyökere vizelet- és hashajtó, külsőleg bőrbetegség, hajhullás, fekély ellen.

Legyezőfű : vértisztító, vizelethajtó, lázcsillapító, vesegyulladás, hólyaghurut, reuma.

Lenmag : bél-, gyomorhurut, cukorbaj.

Lestyán : léguti megbetegedések, epekő- és húgykőoldó hatású, vizelethajtó.

Levendula : idegnyugtató, görcsoldó, étvágy javító, asztma, felfúvódás ellen.

Lóhere : gyomorzavar, máj- és epebántalmak, cukorbaj, hasmenés, ízületi és reumás bántalmak.

Macskagyökér : vérnyomáscsökkentő, idegcsillapító, feszültség és szorongás oldó, nyugtató, izomlazító, oldja az izomgörcsöt, hátfájást, csillapítja a heves szívdobogást, pánikérzést, remegést, enyhe altató. Kimerültség ellen. Csillapítja a menstruációs feszültséget és fájdalmakat.

Májfű : máj-, epebajok, vese-, hólyagbántalmak, vizelési zavarok ellen.

Majoránna : köhögés, gyomorgörcs, hasmenés, szélhajtó, étvágygerjesztő, idegnyugtató.

Martilapu : légzőszervi megbetegedések, köhögés, rekedtség, asztma, gyomor- és bélfekély ellen.

Málnalevél : vértisztító, hasmenés, bélhurut, köhögés csillapító.

Máriatövis: méregtelenítő, májkárosodást megakadályozó, májregeneráló, kemoterápia után lerövidíti a regenerálódási időszakot. Mély depresszió esetén is hatásos.

Mecskifű(méhfű) : vizelethajtó, emésztésserkentő, légzőszervi megbetegedések, megfázás, nyugtató hatású.

Medveszőlőlevél : hólyag-, vese- és epebántalmak, veseutakat tisztítja, vizelethajtó.

Meténgfű : magas vérnyomás, érelmeszesedés, érszűkület.

Mogyorólevél :  hasmenés, meghűlés, aranyér.

Mustármag : székrekedés, enyhe hashajtó hatású.

Napraforgószirom : epilepszia és görcsök ellen, idegcsillapító, magas vérnyomás ellen, lázcsillapító.

Narancshéj : emésztési zavarok, gyengeség.

Nyírfalevél : vizelethajtó, vese- és hólyagbántalmak ellen.

Olajfalevél (ezüstfűz) : természetes antibiotikum, erősíti az immunrendszert, hatékony vírus-, baktérium-, gombafertőzések leküzdésében, bélparaziták ellen. Magas vérnyomás ellen.

Orbáncfű : gyomor- és bélfekély, emésztési zavarok, gyomorégés, vese-, epebántalmak, magas vérnyomás, aranyér, reuma, sebek, belső- és külső vérzések, idegesség ellen.

Ökörfarkkóró : vértisztító, vizelethajtó, izzasztó.

Ördögszemfű : májbántalmak, hurut, hasmenés, kiütések.

Örvénygyökér : gyomor-, bélhurut, epekiválasztást fokozó, vérnyomást csökkentő, asztma, húgyutak fertőtlenítésére, bélféregűző.

Pacsirtafű : gyomorjavító, gyomorerősítő.

Papsajtlevél : gyomorfekély, toroköblítésre, daganatok borogatására.

Pásztortáska : tüdő-, gyomor-, bél- és méhvérzésekben, sárgaság, húgyutak megbetegedései.

Pemetefű : máj-, epekőbántalmak, légcsőhurut, gyomorfekély, szívdobogás, gyomorerősítő, enyhe hashajtó hatású.

Petrezselyem : vize



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 1
Heti: 25
Havi: 8
Össz.: 47 694

Látogatottság növelés
Oldal: Fitoterápia
Naturenet & Phytoreflex / Fitoterápia, Reflexológia, Masszázs - © 2008 - 2024 - naturenet.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »